EnglishFrancaisРусский
S. Daukanto a. 3, LT 01122 Vilnius
tel. 8 706 64 154 , faks. 8 706 64 145
 

Paieška

Ieškoti

Užsienyje

2011 m. gegužės 27 d. Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės darbo vizitas Varšuvoje

Prezidentė Dalia Grybauskaitė išvyko darbo vizito į Varšuvą, kur dalyvavo 17 - jame Vidurio Europos valstybių vadovų susitikime bei bendroje vakarienėje su Jungtinių Amerikos Valstijų Prezidentu Baracku Obama.

 

Susitikimo tikslas - apžvelgti per pastaruosius 20 metų Vidurio Europoje įvykusį politinės transformacijos ir demokratizacijos procesą, pasidalinti eurointegracine patirtimi ir aptarti Europos kaimynystės politika.

Pasak Prezidentės Dalios Grybauskaitės, svarbu, jog aukščiausiame Vidurio Europos vadovu forume pirma karta dalyvauja visos trys Baltijos šalys - Lietuva pakviesta antrą kartą, Estija su Latvija - pirmą. Prezidentės teigimu, Baltijos jūros regiono glaudesnis bendradarbiavimas su Vidurio Europa yra naudingas Lietuvai.

Kalbėdama vadovų posėdyje, Lietuvos vadovė paragino ES ir NATO narystės siekiančias Vidurio Europos šalis maksimaliai išnaudoti integracijos laikotarpį gyvybiškai svarbioms vidaus reformoms įgyvendinti.

 

Susitikime ypatingas dėmesys skirtas branduolinės energetikos saugumo problemoms. Šalies vadovė pabrėžė, jog atviras ir geranoriškas tarptautinis bendradarbiavimas užtikrinant branduolinį saugumą yra nauja galimybė sustiprinti tarpusavio pasitikėjimą regione.

„Saugi branduolinė energetika yra visos tarptautinės bendruomenės atsakomybė. Mes negalime rizikuoti savo piliečių saugumu ir juos supančia aplinka. Taikydami aukščiausius saugumo reikalavimus visoms tiek ES, tiek kaimyninių šalių atominėms elektrinėms, dalindamiesi informacija, užtikrindami skaidrumą, mes ne tik kursime saugią savo piliečių ateitį, bet ir stiprinsime pasitikėjimą tarp valstybių", - pabrėžė Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Šalies vadovės teigimu, Lietuvai šiemet pirmininkaujant ESBO ir Demokratijų Bendrijai, mūsų valstybei tenka ypatingas vaidmuo ir atsakomybė įtvirtinant taiką, stabilumą ir skatinant demokratiją Europoje ir pasaulyje. Prezidentė paragino Europą vieningai ir aktyviai siekti užsitęsusių konfliktų sprendimų tik taikiu, derybų būdu.

Valstybės vadovė pabrėžė Lietuvos ESBO pirmininkavimo nuostatas dėl spaudos laivės, žurnalistų saugumo, kovos su narkotikų kontrabanda, energetinio ir kibernetinio saugumo stiprinimo.

 

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, kalbėdama Vidurio Europos šalių vadovų susitikime Lenkijos sostinėje, augantį nacionalizmą ir branduolinės energetikos saugumo problemas įvardijo kaip rimtas grėsmes ekonomikos bei demokratijos plėtrai Europoje.

 

"Ne vienas vadovas čia kalbėjo apie karingą nacionalizmą, kaip vieną svarbiausių kliūčių santykiams tarp Europos šalių sėkmingai plėtotis. Palaikau juos, nes nacionalizmo apraiškų esama net ir tarp Europos Sąjungos šalių narių santykių. Mano įsitikinimu, turime ieškoti, kas mus jungia, o ne skiria Europoje. Istorijos pamokos bei dabarties užsitęsusiu konfliktų pavyzdžiai labai aiškiai atskleidžia nacionalizmo politinę aklavietę", - sakė Lietuvos vadovė Varšuvoje.

 

Kaip demokratijos grėsmę, Prezidentė įvardijo ir energetinę izoliaciją bei branduolines energetikos saugos problemas. Lietuvos vadovė paragino visas Vidurio Europos šalis prisijungti prie Lietuvos pasiūlytos ir ES jau palaikytos saugumo testų iniciatyvos visoms branduolinėms jėgainėms, nesvarbu ar jos būtų ES ar kaimyninėse teritorijose, senos ar naujai statomos.

 

Vizito Varšuvoje metu taip pat įvyko trišalis Lietuvos, Latvijos ir Estijos Prezidentų susitikimas.

 

Lietuvos ambasadoje Varšuvoje Baltijos šalių vadovų pokalbyje Prezidentė pabrėžė tolesnę Baltijos šalių bendradarbiavimo svarbą saugumo ir energetikos srityse.

„Artėjant NATO viršūnių susitikimui kitais metais JAV, kviečiau Baltijos šalis ir toliau laikytis vieningos pozicijos dėl priešraketinės gynybos ir NATO santykių su Rusija šioje srityje. Lietuvos interesams itin svarbu, kad visoms NATO narėms saugumą garantuotų aljansas, o ne Rusija",- sakė Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Pasak Lietuvos vadovės, Baltijos šalims taip pat ne mažiau svarbu ir energetinė nepriklausomybė bei su tuo susiję regiono plėtros projektai, tokie kaip elektros jungtys tarp Baltijos šalių bei Skandinavijos, suskystintų dujų terminalų statyba.

 

Baltijos susitikime taip pat kalbėta apie bendrus veiksmus derantis dėl ateinančios ES finansinės perspektyvos, kad Baltijos šalims būtų garantuota derama ES parama laikotarpiu nuo 2014 metu.

 

Vakare Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvavo Vidurio Europos vadovų susitikime su JAV Prezidentu Baracku Obama.

 

Per darbo vakarienę Lietuvos vadovė savo pasisakyme pabrėžė, jog NATO priešraketinė gynyba turi apimti visas aljanso nares. Pasak Prezidentės, Lietuvai, esančiai strategiškai ypatingoje aljanso teritorijos riboje, yra itin svarbi NATO ir Rusijos santykių tema. Lietuvos vadovės teigimu, NATO Lisabonos viršūnių susitikime pasiektas susitarimas turi būti nekintamas ir netapti derybų su Rusija objektu.

"NATO šalys turi ginti save, o Rusija - save", - sakė Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Pasak Prezidentės, JAV vadovas, komentuodamas Lietuvos poziciją patikino, jog neseniai vykusiame G-8 šalių susitikime Prancūzijoje turėjęs progą apie tai pakalbėti su Rusijos Prezidentu. Pasak šalies vadovės Prezidentas Obama patikino, jog JAV pozicija ir toliau išlieka tokia, kokia buvo sutarta Lisabonoje: su Rusija bendradarbiaujama keičiantis informacija, tačiau nesiskirstoma gynybos sektoriais ir nekuriamos bendros integruotos priešraketinės gynybos sistemos. Lietuvos Prezidentės teigimu, susitikimas Varšuvoje dar sykį patvirtino Lietuvos pozicijos prasmingumą ir atskleidė geras tolesnio bendradarbiavimo su aljanso partneriais perspektyvas, rengiantis kitų metų NATO viršūnių susitikimui ir toliau stiprinant aljanso šalių saugumą.

Prezidentės spaudos tarnyba

 

  

Darbotvarkė

Ieškoti darbotvarkėje

Prezidentė dalyvauja Europos Vadovų Tarybos susitikime (Briuselis)


 
Prezidentės pasisakymas prieš Europos Vadovų Tarybos susitikimą

 

Lankytojų statistika

Iš viso apsilankė: 68885541

Šiandien apsilankė: 24360

Dabar naršo: 977

© 2011 Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, biudžetinė įstaiga.
S. Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius
tel. 8 706 64 154, faks. 8 706 64 145, el. paštas: kanceliarija@prezidentas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 188609016
Sprendimas: Fresh media
 
 
Prašome pranešti apie netikslumus.